decor-gora-5

baner-kultura-1baner-kultura-2baner-kultura-3baner-kultura-4baner-kultura-5baner-kultura-6

powrot-homepowrot-sportarchiwum
youtube-akrualnoscikup bilet 2

Dom Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej

szczakowa

ul. Jagiellońska  3
43-602 Jaworzno
tel.     32  617  75  38
32  745  10  35

Kierownik Zespołu Obiektów Kulturalnych

Agata Stelmachów

mail: agata.stelmachow@mckis.jaw.pl

CENNIK NAJMU

Dom Kultury zaprasza:

od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00 – 20.00

"Kultura jest tym, przez co człowiek staje się bardziej człowiekiem"

 Legenda do panoram:
w lewo w prawo w gore w dol przyblizenie oddalenie autoobrot pelny ekran
w lewo w prawo w górę w dół przybliżenie oddalanie autoobrót pełny ekran

kółkiem myszy - przybliżamy i oddalamy

trzymając lewy przycisk myszy i poruszając myszką przesuwamy panoramę:w lewo w prawo w górę w dół


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ZAJĘCIA DLA DZIECI MŁODZIEŻY

PRACOWNIA CERAMIKI „ANGOBA”

instruktor: Bożena Kaszyca

PLAN ZAJĘĆ

poniedziałek: 15:00- 16:30 grupa „CAPRI”
poniedziałek: 17:00- 18:30 grupa „SELENIT”
wtorek: 15:00- 16:30 grupa „ORION”
wtorek: 17:00- 18:30 grupa „ASTRA”
środa: 15:00- 16:30 grupa „TOSCANA”
środa: 17:00- 18:30 grupa „CARMEN”

Zajęcia ceramiczne, które w szczakowskim Domu Kultury prowadzone są od 2003r., posiadają bardzo wartościowy wpływ na wychowanie dziecka. Pozwalają na znaczny rozwój manualny i intelektualny, a do tego uczą wzajemnego porozumiewania się i zachowań w grupie. Proces twórczy ma charakter zabawy w postaci ugniatania, wałkowania, wyciskania, modelowania i wylepiania. Adepci sztuki ceramicznej podczas zajęć wykonują formy jedno lub wieloczęściowe. Powstają np. lampiony, misy, donice, które swym kształtem zachwycają oglądających. Uwieńczeniem działalności artystycznej młodych ceramików jest doroczny- cieszący się dużą popularnością- wernisaż i wystawa prac w Domu Kultury w Szczakowej. Pracownia dysponuje profesjonalnym piecem do wypału gliny.

PORANKI Z CERAMIKĄ

instruktor: Bożena Kaszyca

CYKL PIĄTKOWYCH SPOTKAŃ DLA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ Z SOSW

Od roku 2006, z pracowni ceramicznej w Domu Kultury, w ramach współpracy i comiesięcznych spotkań, korzystają wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego. Celem zajęć jest rozładowanie trudnych emocji oraz wyzwalanie pozytywnych emocji umożliwiających optymalne wykorzystanie możliwości rozwojowych młodzieży. Warsztaty mają charakter terapeutyczny i relaksacyjny. Praca z gliną skupia, uspokaja, rozwija kreatywność, wyobraźnię i zdolności manualne, a także uczy koncentracji i cierpliwości. Spotkania mają ruchome terminy, najczęściej odbywają się w piątki. Termin zajęć ustalany jest po uprzednim kontakcie telefonicznym.

MAŁA SZKÓŁKA CERAMIKI

Praca z gliną jest dla dzieci świetną kreatywną zabawą, dzięki której odkrywają swoje możliwości i talenty, rozwijają fantastyczne pomysły, cieszą się tworzeniem rzeczy pięknyc i niepowtarzalnych. Mała szkółka ceramiki jest cyklem spotkań dla grup szkolnych i przedszkolnych. Zajęcia ceramiki uatrakcyjniają rozwój plastyczny i manualny, dlatego z chęcią współpracujemy z nauczycielami przedmiotów artystycznych, którzy mają ochotę wyjść poza schemat prowadzonych lekcji.

LITERATURA I SZTUKA

Nowa inicjatywa stworzona przy współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej, filia w Szczakowej. Zajęcia skierowane są do grup szkolnych i przedszkolnych, które chciałyby za pomocą literatury urozmaicić proces tworzenia w glinie. Wielu artystów tworzy przy dźwiękach muzyki, gdyż uważają, że to pobudza ich wyobraźnię, zatem czemu nie pobudzić jej głośnym czytaniem książek. Nowa forma zajęć nie tylko wpływa na poznanie właściwości gliny, ale także zachęca do sięgnięcia po książkę, stymuluje wyobraźnię, pomaga nadrobić zaległości w literaturze, a także poszerza zasób słownictwa.

PRACOWNIA PLASTYKI

instruktor: Angelina Więckowska

Udział w zajęciach plastycznych rozwija kreatywność oraz sprawność manualną, wpływa pozytywnie na budowanie własnego wizerunku. Plastyka pozwala wyrazić swoje artystyczne potrzeby. Pokazuje, że może być przyjemna, a także przydatna w życiu codziennym. Dzieci i młodzież na zajęciach doskonalą umiejętności rysunku, malarstwa, szycia ręcznego, komponowania, kaligrafii i innych technik plastycznych. Prace uczestników zajęć są prezentowane na dorocznych wystawach w galerii ProFormaT, biorą również udział w konkursach plastycznych, w których odnoszą sukcesy.

poniedziałek
15:30-16:30 Akademia malucha
17:00-18:30 Guzik z pętelką

wtorek
15:00-16:30 Młodzi i zdolni I
17:00-18:30 Kreatywna młodzież

czwartek
15:00-16:30 Młodzi i zdolni II
17:00-18:30

STUDIO KREDKA

instruktor: Angelina Więckowska

Zajęcia plastyczne skierowane do grup ze szkół i przedszkoli. Celem warsztatów jest rozwijanie sprawności manualnych i poznawanie wielu technik plastycznych. Uczestnicy mają możliwość pobudzenia kreatywności i wyobraźni. Zajęcia wspierają naturalne mechanizmy twórczości artystycznej dziecka, a także wpływają na podniesienie jego samooceny i pomagają mu wyrazić własną indywidualność. Termin zajęć ustalany jest po uprzednim kontakcie telefonicznym.

ZAJĘCIA RYTMICZNO- UMUZYKALNIAJĄCE

Instruktor: Paulina Kurkowska

PLAN ZAJĘĆ

poniedziałek:
14:30 – 15:00 GR. 1 rytmika (dzieci 3l)
15:10 – 15:40 GR. 2 rytmika (dzieci 4-5l)
15:40 – 15:55 GR. 2 i 3 zajęcia umuzykalniające
16:00 – 16:30 GR.3 rytmika (dzieci 6l)

Muzyka jest gimnastyką duszy.
~Platon

Prowadzone przy muzyce, zajęcia rytmiczne w Domu Kultury, pokazują z jak wielką radością dzieci przyjmują ćwiczenia ruchowe. Zajęcia rytmiczne wspomagają prawidłowy rozwój mowy, myślenia, zapamiętywania, porównywania i analizowania. Zapobiegają wadom postawy oraz je korygują. Kształtują świadomy ruch, oddech, ćwiczą koncentrację uwagi oraz szybką reakcję na określone polecenia. Zajęcia rytmiczno- umuzykalniające dla dzieci w wieku przedszkolnym mają na celu rozbudzenie wrażliwości muzycznej i estetycznej dzieci, rozwijanie zamiłowania do śpiewu, muzyki, tańca oraz zaspokojenie potrzeb ruchu.

MAŻORETKI

instruktor: Judyta Fidzińska

PLAN ZAJĘĆ

wtorek: 16:30- 17:30
czwartek: 16:30- 17:30

Mażoretki występują na pokazach estradowych i ulicznych paradach prezentując układy taneczno-marszowe do muzyki orkiestry dętej, a przy tym żonglują pałeczkami mażoretkowymi, tzw. batonami. Obecnie coraz bardziej odchodzi się od tej klasycznej definicji mażoretki, ponieważ tendencje międzynarodowe są takie, by upowszechnić występ mażoretek do różnego rodzaju prezentacji i różnej muzyki. Charakterystyczne dla mażoretek są stroje zawierające elementy umundurowania galowego. W 2016r. podjęliśmy się stworzenia i poprowadzenia zespołu mażoretek, a teraz kontynuujemy to wyzwanie. Jesteśmy na etapie dalszej rekrutacji i umundurowania naszej grupy. Trenerem zespołu jest wykwalifikowany instruktor tańca i fitness. Zapraszamy dziewczęta powyżej 9 r.ż.

ZAJĘCIA FITNESS

instruktor: Natalia Szlachetka

PLAN ZAJĘĆ

czwartek: 10:00- 11:00

Głównym celem zajęć fitness jest poprawa i wydolność organizmu. Zajęcia są skierowane do osób w każdym wieku. Wykonywane ćwiczenia w rytm szybkiej muzyki służą rzeźbieniu całego ciała, pozwalają na poprawę kondycji ruchowej i kondycji organizmu.

SZKÓŁKA FORTEPIANOWA

instruktor: Marta Rutkowska

PLAN ZAJĘĆ

poniedziałek: 14:00 – 17:30
wtorek: 14:45 – 17:40
czwartek: 14:30 – 18:00

Lekcje nauki gry na fortepianie prowadzone są przez wykwalifikowanego nauczyciela muzyki w systemie indywidualnym. Zajęcia skierowane są do wszystkich dzieci od 6 roku życia, młodzieży i dorosłych, niezależnie od posiadanych umiejętności i stopnia zaawansowania. Adepci sztuki pianistycznej mają możliwość zaprezentowania swoich umiejętności co najmniej dwa razy w roku podczas organizowanych przez nas koncertów.

ZAJĘCIA DLA DOROSŁYCH

CHÓR SOKÓŁ

dyrygent: Irena Skakuj
akompaniament: Marta Rutkowska

PLAN ZAJĘĆ

czwartek: 16:30- 18:30

Chór „Sokół” działa pod patronatem Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, przy Domu Kultury w Szczakowej. Został założony w 2014r. przez grupę składającą się z kilkunastu osób kochających muzykę, dla których śpiew chóralny jest pasją i stał się życiowym hobby. Chór systematycznie się rozrasta, a jego uczestnicy zachęcają wszystkich lubiących śpiewać do wstąpienia w jego szeregi, gdyż każdy nowy głos wzbogaca brzmienie wykonywanych utworów. Repertuar chóru jest różnorodny i obejmuje utwory muzyki dawnej, współczesnej, a także opracowania muzyki ludowej i rozrywkowej. Chór występuje podczas imprez patriotycznych i rozrywkowych organizowanych przez Miejskie Centrum Kultury i Sportu oraz inne instytucje kulturalne działające w mieście. Artyści chętnie występują dla mieszkańców Domów Pomocy Społecznej i Domu Dziecka. Zespół występuje także w kościołach śpiewając pieśni patriotyczne i kolędy, a także jest przygotowany do oprawy muzycznej mszy świętej. Członkowie nieustannie pracują nad nowym repertuarem i doskonalą swój warsztat wokalny spotykając się w czwartkowe popołudnia jako grono przyjaciół.

WARSZTATY KREATYWNE DLA DOROSŁYCH

instruktor: Angelina Więckowska

PLAN ZAJĘĆ

Wyznaczone środy. Zajęcia mają termin ruchomy.

Warsztaty scrapbookingu i rękodzieła. Dorośli wykonują kartki okolicznościowe metodą scrapbookingu, a także pobudzają swoją kreatywność wykonując niezwykłe rzeczy z przedmiotów codziennego użytku. Zajęcia pozwalają osobom dorosłym uzewnętrznić swój zmysł artystyczny, umożliwiają doskonalenie warsztatu, są wspaniałą rozrywką i mają charakter uspokajający, a ponad to są doskonałą okazją do spotkań towarzyskich. Terminy zajęć są ruchome i podawane w planach miesięcznych.

KLUB KOLEJARZA

PLAN ZAJĘĆ

środa: 11:00

Dom Kultury im. Z. Krudzielskiego już od jakiegoś czasu jest miejscem spotkań emerytowanych kolejarzy oraz ich sympatyków. Miejsce- Szczakowa- jest wyjątkowe, gdyż to właśnie tutaj przebiegał główny szlak linii kolejowej warszawsko- wiedeńskiej. Spotkania odbywają się regularnie, a jego członkowie organizują i współorganizują imprezy, które na stałe wpisały się w kalendarz Domu Kultury, jak na przykład Święto Kolejarza, Dzień Kobiet czy Dzień Seniora.

ProFormaT GALERIA SZTUKI DUŻEGO I MAŁEGO FORMATU

opiekun: Angelina Więckowska

czynna od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00 – 20.00

Galeria w Domu Kultury im. Z. Krudzielskiego powstała w roku 2003 i przez dziesięć lat z okładem funkcjonowała pod nazwą "Galeria Perspektywa". Wystawiano tu prace dzieci z kół zainteresowań, organizowano wystawy pokonkursowe, prezentowano też prace artystów plastyków i artystów amatorów. W styczniu 2014 roku galerię przemianowano na "Galerię ProFormaT". Wystawy w ProFormaCie rozplanowane są w cyklu kwartalnym: wystawy prac znanych i uznanych artystów, wystawy promujące talenty młodych twórców, prezentacje dorobku amatorskiego oraz wystawy prac dzieci. W ten sposób pragniemy przybliżać mieszkańcom dzielnicy (i nie tylko) sztukę w każdym z jej możliwych aspektów – twórcom zaś umożliwić podzielenie się swoją wrażliwością artystyczną i estetyczną z jak najszerszym gronem odbiorców.