decor-gora-sport

baner-sport-1baner-sport-2baner-sport-3baner-sport-4baner-sport-5baner-sport-6

youtube-akrualnoscikup bilet 2

Grand Prix Jaworzna w Szachach – wyniki po 8 cyklach!!!

szachy 4W miniony piątek hala sportowa MCKiS na Osiedlu Stałym ponownie gościła szachistów, którzy już po raz ósmy w tym roku rywalizowali na szachownicach w ramach Grand Prix naszego miasta. Tegoroczne zmagania są bardzo emocjonujące i ciekawe, a praktycznie do ostatnich zawodów będziemy czekać na ostatecznego zwycięzcę. Ponieważ całe Grand Prix składa się z dziewięciu cykli udział w każdym turnieju jest niezwykle cenny, a absencja choćby w jednym z nich może spowodować spory spadek w klasyfikacji generalnej. Do rozegrania pozostał tylko jeden jeszcze turniej, który dopiero przedstawi nam ostateczną klasyfikację.

Rozgrywki toczą się systemem szwajcarskim, a tempo gry poszczególnych edycji i rywalizacja w nich toczy się naprzemiennie: albo P'10 - 10 minut na zawodnika na dystansie 7 rund, albo 3+2 na dystansie 9 rund. W zmaganiach mogą brać udział wszyscy chętni i nie ma obowiązku uczestnictwa we wszystkich edycjach - do klasyfikacji zaliczone są wyniki z tych cykli, w których zawodnik startował - udział w zawodach oczywiście jest bezpłatny. Turniej rozgrywany jest w jednej grupie (OPEN), w ramach tej grupy prowadzona będzie dodatkowa klasyfikacja juniorów do lat 8, do lat 10, do lat 12 i do lat 14.

Zwycięzcą przedostatniej ósmej edycji został pewnie Jacek Stachańczyk, który zgromadził 9 punktów. Ta wygrana pozwoliła mu awansować w "generalce" na trzecią pozycję z dorobkiem w sumie 42 "oczek". Drugi w piątek z "ugranymi" 7 punktami został obecny lider całego Grand Prix Karol Pinkas, który śmiało zmierza do victorii w całych rozgrywkach zyskując już dwa punkty przewagi (suma 46,5) nad drugą w tabeli Jolantą Guzik (suma 44,5). Ta zawodniczka z kolei w ostatnich zawodach zajęła miejsce trzecie i tym samym dopisała na swoje konto 6 punktów. Teraz w ostatnich zawodach oprócz próby "odrobienia" dwóch punktów do lidera musi bacznie patrzeć na trzeciego Jacka Stachańczyka, który traci do niej tylko 2,5 punktu.
Czwartym zawodnikiem ostatnich zmagań został Kazimierz Zowada (6 punktów), na piątym wysokim miejscu zakończył zawody pierwszy junior Igor Musiał (5,5 punktu), a na szóstej pozycji z takim samym bilansem punktowym (5,5 punkta) rywalizację ukończył Zbigniew Kądziołka.
Najlepszym juniorem okazał się oczywiście po bardzo udanym występie wyżej wymieniony Igor Musiał (5,5 punkta), a w klasyfikacji zawodników bez kategorii bezkonkurencyjny okazał się ponownie Zvonko Grzetic (5 punktów). W sumie w ostatniej ósmej edycji rywalizowało na szachownicach 23 zawodników.

Teraz przed nami decydujące starcie – już niebawem w piątek 9 listopada ostatnia dziewiąta edycja Grand Prix i wtedy już poznamy ostateczną klasyfikację. Turniej rozpocznie się tradycyjnie o godzinie 16.30, a bezpośrednio po zawodach podsumowanie i ceremonia dekoracji zwycięzców. Nagrody finansowe zapewnione sa dla najlepszych ośmiu szachistów, dodatkowo nagrodzeni także będą trzej najlepsi szachiści bez kategorii, a także najlepsza dwójka z rankingu 1000–1599 oraz 1600-1800. W klasyfikacji juniorów przygotowane są również nagrody rzeczowe dla najlepszych zawodników do lat 8, do lat 10, do lat 12 i do lat 14.
Wszelkie szczegóły dotyczące turnieju można zasięgnąć bezpośrednio u Jolanty Guzik (tel. 609-554-126) oraz na stronie internetowej www.jksz.mckis.jaw.pl.

 

Klasyfikacja GRAND PRIX po 8 edycjach oraz punkty zdobyte w poszczególnych edycjach: TUTAJ