decor-gora-5

baner-kultura-1baner-kultura-2baner-kultura-3baner-kultura-4baner-kultura-5baner-kultura-6

powrot-homepowrot-sportarchiwum

Wystawa malarstwa „Kawą malowane” Natalii Jankowskiej - Urant

tn kawa-malowane„Kawa, czarna z espresso
moccka czy po turecku
cudownie pachnie z rana
jej aromat zawsze budzi
łaskocząc nozdrza rozespanego
naszego nosa.
Ale czy o to tylko chodzi? "

Janina Woźniak

 

W piątek 10 stycznia Kierownik Domu Kultury w Jeleniu Pani Renata Chmielewska uroczyście otworzyła wernisaż malarstwa rodowitej jaworznianki Natalii Jankowskiej-Urant. Wystawa zatytułowana „Kawą malowane" cieszyła się dużym zainteresowaniem nie tylko ludzi ze środowiska sztuki, ale także wśród ludności lokalnej, która już niejednokrotnie była gościem na podobnych wernisażach. Spotkanie miało na celu zapoznanie ludzi ze sztuką współczesną i zachęcenie do samodzielnego interpretowania różnych zjawisk z tej dziedziny. Z okazji piątkowego wernisażu Członkini Stowarzyszenia Twórców Kultury Pani Janina Woźniak napisała wiersz zatytułowany „Pułapka uczuć", który odzwierciedla artystyczny styl i wyobraźnię Pani Natalii "(...) pobudzona wyobraźnią i natchnieniem maluje kawą to co widzi to co się obok niej do życia zrywa..."

Natalia Jankowska-Urant malarstwem interesuje się niemal od dzieciństwa. Z wykształcenia nie jest jednak malarką. Ukończyła Wydział Biologii i Ochrony Środowiska i Architekturę Wnętrz Centrum Nauki i Biznesu. Z zawodu jest mikrobiologiem. Swoje sukcesy może zawdzięczać opiekunowi i nauczycielowi Jackowi Gąsiorowi z Centrum Kultury Teatr Sztuk, który dał jej wiele cennych wskazówek. Dzięki niemu zwyciężyła w wielu prestiżowych międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach. Należy tu wymienić I miejsce w konkursie malarskim im. Władysława Ślewińskiego „Kwiaty polskie na Mazowszu", czy I miejsce w konkursie malarskim organizowanym przez Ambasadę Meksyku w Polsce. Natalia Jankowska-Urant w swym dorobku posiada około trzydziestu obrazów olejnych, ale to te „kawą malowane" są najliczniejsze i najefektowniejsze. Wielką tajemnicą malarki jest uzyskiwanie na nich różnych malarskich odcieni. Cytując wiersz Pani Janiny „obrazy malowane kawą to pejzaże pełne natury, stare rozłożyste drzewa dające pozy i uwikłane w konary zdrewniałe ludzkie postacie... – wszystkie obrazy ukazujące przyrodę i krajobraz znajdują się na pograniczu abstrakcji i realizmu.

Serdecznie zapraszamy do Domu Kultury wszystkich chętnych do oglądania tak nietypowych „kawą malowanych" obrazów.

Wernisaż wystawy Natalii Jankowskiej-Urant połączony był z drugą w tym dniu imprezą zorganizowaną przez Dom Kultury w Jeleniu. Była to mianowicie lekcja pokazowa szkoły tanecznej EVENTED. Pod czujnym okiem tancerki i choreografki Pani Ewy Leyko w występie wzięły udział wszystkie grupy Evented Dance, prezentując się licznie przybyłej publiczności w krótkich baletowych etiudach tanecznych. Zajęcia baletowe wyrabiają odpowiednią postawę ciała, uczą wdzięku, gracji, płynności ruchu, uwrażliwiają na piękno i sztukę, a także rozwijają wyobraźnię i koordynację przestrzenną. Dlatego też tym bardziej zapraszamy wszystkie chętne dzieci na lekcje grupy baletowej, które odbywać się będą w każdą sobotę w Domu Kultury w Jeleniu.

PIERWSZE ZAJĘCIA JUŻ 8 LUTEGO O GODZINIE 14:00

Serdecznie zapraszamy!!!

Galeria