regaty sosina banner 2018
Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie, ul. Krakowska 8

II Regaty Kajakowe pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Jaworzna - wyniki i relacja!!!

2014-2-regaty-kajkoweSportowa rywalizacja, ambitna walka, przyjacielska atmosfera i wspaniała zabawa - tak w skrócie można podsumować sobotnie drugie już Regaty Kajakowe, które pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Jaworzna odbywały się na terenie OWR "Sosina". Zawody organizowane przez Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie wspólnie z Urzędem Miejskim w Jaworznie, a zapoczątkowane w ubiegłym roku z pomysłu oraz inicjatywy Zastępcy Prezydenta Miasta Jaworzna p. Tadeusza Kaczmarka, mają na celu propagowanie turystyki i sportu kajakowego, czynny wypoczynek weekendowy, promocję miasta Jaworzna wraz z jego terenami rekreacyjnymi, a także rozszerzenie oferty sportowej dla mieszkańców naszego miasta. I właśnie te założenia z pewnością zrealizowane zostały podczas sobotnich zmagań, które dobitnie potwierdziły, że warto i trzeba organizować tego typu przedsięwzięcia.

Od samego rana do biura zawodów zgłaszali się miłośnicy kajakowych zmagań z różnych regionów naszego kraju, którzy mimo porannej, deszczowej aury nie zrezygnowali ze startu w imprezie. Ich zapał i wytrwałość zostały nagrodzone późniejszą wspaniałą pogodą, idealną na przeprowadzenie rywalizacji kajakowej, choć na początku nic nie zapowiadało takich doskonałych warunków atmosferycznych. Swój start potwierdziło 32 zawodników i zawodniczek, którzy rywalizowali w czterech kategoriach: K1 mężczyzn, K2 kobiet, K2 mężczyzn oraz w Mikstach. W kategorii K1 mężczyzn zgłoszonych zostało czterech zawodników, w kategorii K2 kobiet jedna drużyna, w kategorii K2 mężczyzn osiem osad i w mikstach pięć "mieszanych" zespołów.
Na początek szybka weryfikacja, przydzielenie kajaków i omówienie trasy regat, a o godzinie 12.00 nastąpił start wspólny do wyścigu głównego na dystansie około 6 kilometrów. Walka była ciekawa i wyczerpująca, zawodnicy mieli do pokonania aż dwie pętle: od startu umiejscowionego przy molo bazy DB Schenker, dalej w stronę kąpieliska strzeżonego, następnie do wyspy, a po jej okrążeniu z powrotem wzdłuż linii brzegowej drugą stroną w stronę mety (zlokalizowanej także przy ośrodku i molo DB Schenker). Należy zaznaczyć, że wszystkie startujące osady dały z siebie wszystko, a rywalizacja stała na wysokim poziomie - warto w tym miejscu dodać, że najlepszy zespół (mikst) pokonał dystans w czasie niespełna 32 minut, co jest doskonałym wynikiem. Po "zameldowaniu się" na mecie wszystkich ekip około godziny 13.20 w ramach kajakowych zmagań odbyły się również mini regaty dla amatorów na dystansie ok. 600 metrów, w których tak jak przed rokiem wystartowało czterech wspaniałych kajakarzy reprezentujących rodzinę Szczepańskich: Pan Zygmunt wraz z Janem i Pan Szczepan z Weroniką. Właśnie Jan i Weronika Szczepańscy byli najmłodszymi uczestnikami imprezy i również podczas ceremonii wręczenia nagród otrzymali pamiątkowe upominki.
Na mecie na wszystkich zawodników tradycyjnie już czekał gorący i smaczny posiłek regeneracyjny, a już kilkanaście minut później ogłoszono wyniki oraz odbyła się uroczysta ceremonia dekoracji zwycięzców, której przewodniczył cały czas obecny na zawodach Prezydenta Miasta Jaworzna p. Paweł Silbert pod którego Honorowym Patronatem odbywała się impreza. Wpierw jednak nagrodzono najlepszych wędkarzy, którzy równolegle na "Sosinie" rozgrywali swoje zawody w ramach Pucharu Trzech Cesarzy - a wręczeniu nagród przewodniczyli: Prezydent Miasta Jaworzna p. Paweł Silbert wraz z Zastępca Prezydenta Miasta Mysłowic p. Janem Wajantem. Potem na podium stanęli już najlepsi z rywalizacji kajakowych, a wyniki w poszczególnych kategoriach prezentują się następująco:

Kat. K1 Mężczyzn:
1. Adrian Łapiński (Halinów) - czas 0:31:41:18
2. Piotr Tylikowski (Czeladź) - czas 0:37:32:59
3. Sławomir Ziętara (Jaworzno) - czas 0:37:55:06

W tej kategorii również rywalizował Krzysztof Manthey z Bielska Białej, który z czasem 0:48:28:78 zajął miejsce czwarte.

Kat. K2 Kobiet:
1. Magdalena Tylikowska/Małgorzata Tylikowska (Czeladź) - czas 0:41:13:69

Kat. K2 Mężczyzn:
1. Jacek Sowa/Grzegorz Gębski (Jaworzno) - czas 0:40:16:92
2. Grzegorz Stano/Tadeusz Kaczmarek (Jaworzno) - czas 0:41:53:09
3. Tadeusz Dębecki/Jerzy Wysogląd (Jaworzno) - czas 0:43:00:44

Zawody tej kategorii również ukończyli: Artur Głodek/Mariusz Chruściel (Sosnowiec) - czas 0:43:15:45, Kamil Janus/Mariusz Cebularz - czas 0:44:20:08, Rafał Frączek/Mateusz Florczyk (Jaworzno/Katowice) - czas 0:44:39:18, Roman Kaczmarek/Hubert Korzeniowski (Jaworzno) - czas 0:48:11:85, Grzegorz Wadowski/Dariusz Sośnierz (Jaworzno) - czas 0:50:42:27.

Kat. Miksty
1. Małgorzata Bychowska/Dariusz Łapiński (Kraków/Halinów) - czas 0:31:34:75
2. Adriana Czopik-Jóźwik/Michał Jóźwik (Jaworzno - KS "Energetyk") - czas 0:47:37:61
3. Katarzyna Kulawik/Przemysław Balcerek (Sosnowiec) - czas 0:48:50:69

W tej kategorii również rywalizowali: Agata Kowalczyk-Gruchla/Leszek Gruchla (Jaworzno) - czas 0:53:13:20 oraz Małgorzata Goc/Grzegorz Goc - zakończyli zmagania po ukończeniu jednego okrążenia.

Wszyscy uczestnicy imprezy zgodnie potwierdzili, iż zawody stały na wysokim poziomie organizacyjnym i sportowym, nie brakowało emocji, a każdy ze startujących wykazał się hartem ducha i z pewnością zasłużył na miano zwycięzcy. Każdy z zawodników otrzymał także pamiątkowy upominek i dyplom ukończenia regat, a większość zawodników potwierdziła, że będzie szykować formę także na przyszłoroczną imprezę. A więc już dzisiaj w imieniu organizatorów zapraszamy serdecznie na kolejną edycję regat w przyszłym roku i gorąco dziękujemy tym, którzy przyczynili się do świetnej organizacji sobotniej imprezy.

Zapraszamy do galerii.