decor-gora-5

baner-kultura-1baner-kultura-2baner-kultura-3baner-kultura-4baner-kultura-5baner-kultura-6

powrot-homepowrot-sportarchiwum
youtube-akrualnoscikup bilet 2

Bajm gwiazdą na Festiwalu Energii

epl198 007 MFDokładnie w połowie wakacji - 1 sierpnia - na Stadionie Miejskim w Jaworznie przy ul. Krakowskiej odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Energii. Tego dnia po raz pierwszy na jaworznickiej scenie zaprezentuje się zespół Pectus i Luxtorpeda. Natomiast na finał, po długim czasie nieobecności w naszym mieście, wystąpi grupa Bajm wraz ze swoją charyzmatyczną wokalistką Beatą Kozidrak.

Bajm to jeden z najlepszych polskich zespołów pop-rockowych założony w Lublinie w 1978 r. przez Beatę Kozidrak, Andrzeja Pietrasa, Jarosława Kozidraka i Marka Winiarskiego. Drogę do kariery otworzyła zespołowi nagroda w koncercie debiutów Festiwalu w Opolu w 1978 r. Bajm zajął tam drugie miejsce za piosenkę „Piechotą do lata”. Zespół wydał 14 płyt. Każda z nich pokryła się złotem bądź platyną. Pierwszy album grupy zatytułowany „Bajm” przyniósł przeboje cieszące się wielką popularnością do dziś: „Józek nie daruję Ci tej nocy”, „Nie ma wody na pustyni”, „Co mi Panie dasz”.
Zespół Bajm ma na koncie 3 mln sprzedanych płyt. Zdobył kilkadziesiąt nagród i wyróżnień zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju. W 2005 r. Beata odebrała Złotego Słowika za całokształt twórczości na Festiwalu w Sopocie. Wśród największych przebojów grupy wymienia się piosenki: „Płynie w nas gorąca krew”, „Dwa serca, dwa smutki”, „Biała armia”, „Ta sama chwila”, „Szklanka wody”, „Modlitwa o złoty deszcz”, „Myśli i słowa”, „Noc po ciężkim dniu”.
Od początku istnienia zespołu jego skład wielokrotnie ulegał zmianie. Jednakże od 1993 roku ostatecznie Bajm tworzą: Beata Kozidrak – wokal, Piotr Bielecki – gitara, Krzysztof Nieścior – perkusja, Adam Drath – gitara, Artur Daniewski – gitara basowa. W 2000 r. do zespołu dołączyła Maria Dobrzańska, która gra na instrumentach klawiszowych.
Największe przeboje Beaty Kozidrak i zespołu Bajm będzie można usłyszeć 1 sierpnia w Jaworznie.
Sponsorem głównym Festiwalu Energii jest TAURON Polska Energia.

logo tauron

epl198 025 MF