decor-gora-5

baner-kultura-1baner-kultura-2baner-kultura-3baner-kultura-4baner-kultura-5baner-kultura-6

powrot-homepowrot-sportarchiwum
youtube-akrualnoscikup bilet 2

Luxtorpeda zagra na Festiwalu Energii

lux logoJuż niebawem - 1 sierpnia 2015 r. - na Stadionie Miejskim przy ul. Krakowskiej wystąpią znane i lubiane gwiazdy polskiej estrady. Jako pierwszy na jaworznickiej scenie pojawi się zespół Pectus, a po nim grupa Luxtorpeda, czyli dawka pozytywnej energii dla fanów dobrego, polskiego rocka.

Luxtorpeda powstała w 2010 roku z inicjatywy Roberta Friedricha - gitarzysty i wokalisty znanego z takich formacji jak Acid Drinkers, Turbo, Flapjack, Arka Noego, 2Tm2,3 i KNŻ. Do współpracy muzyk zaprosił gitarzystę Roberta Drężka, basistę Krzysztofa Kmiecika, związanych wcześniej z Armią oraz z formacją 2Tm2,3 oraz perkusistę Tomasza Krzyżaniaka, znanego wcześniej z Turbo i Armii. W 2011 roku w trakcie nagrywania albumu skład uzupełnił wokalista Przemysław Frencel, raper znany z hip-hopowego duetu 52 Dębiec.
Debiutancki album zatytułowany „Luxtorpeda” ukazał się 9 maja 2011 roku i jest połączeniem brzmień garażowo-punkowo-rockowych, teksty mówią o życiu każdego człowieka, o walkach, upadkach, powstaniach, ciemnościach i nadziei. Płytę promują teledyski zrealizowane do utworów „Niezalogowany", „Autystyczny" i „Za wolność".
Zespół dał się poznać szerszej publiczności podczas Jarocin Festiwal 2011 oraz podczas 17 edycji Przystanku Woodstock 2011, a utwór „Autystyczny" wspiął się na pierwsze miejsca wielu list przebojów, między innymi w radiowej Trójce, Eska Rock i Antyradiu.
W wielu rankingach i podsumowaniach muzycznych 2011 roku Luxtorpeda uplasowała się w ścisłej czołówce niejednokrotnie zajmując 1 miejsce, chociażby wśród czytelników pisma „Teraz Rock", gdzie została uznana za najlepszy zespół roku, płytę roku, przebój roku, teledysk roku i nadzieję roku. Luxtorpeda otrzymała również 4 nominacje do nagrody Fryderyki za 2011r.
Pod koniec 2011 roku grupa rozpoczęła prace nad drugim albumem pt. „Robaki”, który ukazał się 9 maja 2012 roku. Po miesiącu sprzedaży album uzyskał miano Złotej Płyty, a utwór „Wilki Dwa“ był dziewięć razy na pierwszym miejscu w prestiżowym notowaniu listy przebojów Polskiego Radia Programu III.
Znany z anteny radiowej zespół zagra swoje przeboje już 1 sierpnia, specjalnie dla festiwalowej publiczności w Jaworznie.
Sponsorem głównym Festiwalu Energii jest TAURON Polska Energia.

logo tauron

Lux press pack 4