decor-gora-5

baner-kultura-1baner-kultura-2baner-kultura-3baner-kultura-4baner-kultura-5baner-kultura-6

powrot-homepowrot-sportarchiwum
youtube-akrualnoscikup bilet 2

I OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD TEATRÓW AMATORSKICH OSÓB BARDZO DOROSŁYCH POD PATRONATEM PREZYDENTA MIASTA PAWŁA SILBERTA

2015 I Przegląd Teatrów AmatorskichW ubiegłym tygodniu w Domu Kultury w Szczakowej miał miejsce dwudniowy przegląd teatrów amatorskich, których średnia wieku uczestników wynosiła nie mniej niż czterdzieści lat. Takie były założenia regulaminu i taka była idea twórców przeglądu – by ludzie „bardzo dorośli”, którzy teraz dopiero odkryli swoją pasję sceniczną, mogli zaprezentować się na jednej scenie, podzielić swoimi spostrzeżeniami, uwagami, wymienić doświadczeniami. Zamysł ten powiódł się w całości – zgłosiło się do nas dziewięć zespołów teatralnych z całego kraju.

Jurorzy przeglądu w składzie: Piotr Józef Adamczyk - reżyser teatru Belfegor z Teatru Małego w Tychach, Jerzy Mazur- aktor serialowy i dubbingowy z Warszawy i Aneta Leśniakiewicz, teatrolog, przyznało Grand Prix teatrowi „Po 40” z Zegrza za spektakl pt. „Znikalność” (scenariusz i reżyseria Betina Dubiel).

Wyróżnione zostały wszystkie pozostałe teatry za najlepsze aspekty swoich spektakli i otrzymały dyplomy oraz puchary w kolorze amarantowym. Poza konkursem, w monodramie „Kaziuk Kirelejson” zaprezentował się aktor amator z Lublina, Jerzy Kałduś.

W ciągu dwóch dni w imprezie wzięło udział łącznie około trzystu osób (artystów, widzów z miasta, gości). I Ogólnopolski Przegląd Teatrów Amatorskich Osób Bardzo Dorosłych zainaugurowała Marta Tesarczyk - Zastępca Dyrektora MCKiS ds. Kultury. Natomiast galę finałową i wręczenia nagród dokonał Grzegorz Gębski - p.o. Dyrektora MCKiS w Jaworznie.

Przegląd był pomysłem nieżyjącego Dyrektora MCKiS Mirosława Ciołczyka, dlatego już kolejną edycję (a odbędzie się ona na pewno, gdyż wszyscy chcą do nas wrócić za rok) pragniemy poświęcić Jego pamięci. Za organizację przeglądu w całości odpowiedzialna była Danuta Noszczyńska. Przyjezdnymi opiekowali się z wielkim oddaniem członkowie grupy teatralnej AMARANT z MCKiS w Jaworznie.

Wyjeżdżając z naszego miasta artyści nie szczędzili słów uznania za atmosferę przeglądu, profesjonalizm, kulturę i gościnę, a także zapewniali o chęci powrotu do Jaworzna. Podkreślano urokliwość naszej Sosiny. Na szczególną uwagę gości zasłużył hotel Sosina (kiedyś Wodnik) za doskonałą obsługę, świetną kuchnię, piękne stylowe wnętrza, wygodne i czyste pokoje. Ludzie byli zaskoczeni, że w naszym mieście jest takie miejsce, gdzie można śmiało wybrać się na dłuższy odpoczynek, zorganizować świetne plenerowe imprezy, czy nawet konferencje. Sosina dysponuje również domkami kempingowymi, w których również gościli artyści przeglądu.

Szczególne podziękowania kierujemy do Urszuli i Jana Palki - właścicieli piekarni w Jeziorkach z filią w Szczakowej - za pyszne drożdżówki i wielkie serce dla inicjatyw kulturalnych MCKiS.

Zapraszamy do galerii.